Stáhněte si E-book a jděte na dřeň svých lídrovských neřestí
Chci e-book zdarma

Příběh


Dnes žiju život, po jakém jsem léta toužil. Když se ráno vzbudím, těším se na to, co mě čeká. Už nežiju v nepřetržitém stresu, s telefonem věčně na uchu. Čas strávený ve firmě si užívám a konečně mám čas i na rodinu, přátele a vůbec trávím více času věcmi, které mě baví. Jednoduše žiju život, ze kterého si nemusím brát dovolenou.

Ještě před rokem bylo vše jinak. Dobře si pamatuji na ty dny, kdy jsem cítil přetížení, s kterým by si ani stíhačka Gripen nezadala. Měl jsem pocit, že u všeho musím být, vše musím rozhodnout a za všechno jsem odpovědný jen a právě já. A že to ani jinak být nemůže. Já jsem ve své firmě ten, kdo má ty největší zkušenosti, zná ji celou od počátků až do současnosti. Věděl jsem, že beze mě má firma přestane fungovat. 20 let budování by přišlo vniveč. S tím vědomím jsem to táhnul dál. Odráželo se to i na mé náladě a vůbec na tom, jak jsem vnímal vše okolo sebe. Mělo to vlastně dopad i na moji rodinu, ve firmě byla blbá atmosféra.

Byl jsem vystresovaný manažer, který všechny kontroloval a říkal jim přesně co a jak mají dělat. Na jednu stranu jsem byl úspěšný majitel firmy, o jejíž produkty mají zájem i zahraniční a zaoceánští zákazníci, ale na druhou stranu jsem se vůbec necítil dobře. Svůj čas jsem vyměňoval za peníze a připadal jsem si spíše jako svůj vlastní zaměstnanec. Jako otrok, který dře od rána do večera a sem tam urve kousek své pozornosti rodině, přátelům nebo svým koníčkům. Všechno vyvrcholilo v době, kdy začaly neshody i mezi námi jednateli. Moje baterky ukazovali stav nouze. Cítil jsem, že NĚCO se musí rychle změnit.

V té době jsme si nechali udělat firemní audit, ze kterého vyplynulo, že je třeba firmu přenechat mladší generaci a tak jsem to udělal a odešel do rentiérského důchodu. Odešel jsem z firmy a věřil, že svým odchodem získám svobodu. Bohužel, do 2 měsíců bylo vše ještě horší. Firma mě jako svého „jediného zachránce“ volala zpět. Nic tam beze mě nefungovalo a já se musel rychle a s o to větší nechutí vrátil zpět do krysího závodu. V podstatě jsem si jen potvrdil své obavy, že to beze mě nepůjde. Hledal jsem nějaké možnosti a uvědomil jsem si, že musím začít u sebe. Najal jsem si kouče a nastalo období, které sice nebylo lehké, ale naučilo mě mnohé.

V koučovacích setkáních jsem si postupně uvědomoval, čím jsem závislost firmy na mě vlastně budoval a zároveň jsem najednou viděl, co potřebuju změnit hlavně u sebe. Nazíral jsem na svůj tým jako na děti, které jsou beze mě bezmocné a bez mých zkušeností se neobejdou. Začal jsem si klást otázky, zda mám ty správné lidi, na správných místech. Postupně jsem začal mnohem méně mluvit a jednat a místo toho jsem poslouchal a s důvěrou sledoval svůj tým. Byl jsem tu a stále jsem, když je zajímá můj názor, ale už je vnímám jako profesionály, kterým důvěřuji.
Najednou vidím jejich potenciál. Už vím, že dřív vlastně ani neměli prostor mi ho ukázat. Kolegové v týmu zprvu našlapovali velmi nejistě. Nebyli na můj nový přístup zvyklí. Mít zodpovědnost, pravomoc a nemít šéfa za zády. Po první zkušenosti, kdy zjistili, že to zvládnou, jsem věděl, že má volba, odejít z otrockých plantáží manažera kontrolora, ke své svobodě, bylo to nejlepší, co jsem mohl udělat.

Začal jsem vidět v lidech potenciál. Získal jsem odvahu, dělat věci jinak a jít do nekomfortu. Naučil jsem se komunikovat mnohem otevřeněji. Když jsem dosáhl nakonec dohody, nad odchodem člověka, který se ukázal jako „velká travič vody“, byl jsem na sebe opravdu hrdý. A věděl jsem, že jsem z krysího kola venku. Třešničkou na dortu bylo, že jsem sehnal do firmy investory a přesvědčil je, že tým, který tam nyní je, je ten nejlepší. A že bude fungovat i beze mě.


                                                                                      Zdeněk Sedlák


Zatím jsem stále součástí firmy, ale spíš v roli mentora, podporovatele a pozorovatele. To mě baví, vidět, jak firma vzkvétá s mým občasným přispěním. Získal jsem tím prostor pro realizaci svého nového snu. Založil jsem si medovou prodejnu a kavárnu.

Více o principech vedení lidí i firmy se dozvíte v našem e-booku. 
 
Stáhnout e-book
© Copyright 2020 -  EVEN better - Všechna práva vyhrazena
phone-handset